SPĒĻU KOPIENAS UN TO SATURSATBILDE UZ LASĪTĀJA JAUTĀJUMU
Cienījamie lasītāji, paldies par to, ka Jūs lasiet mūsu rakstus un uzdodiet jautājumus! Priecājamies, ka mūsu publicētās idejas ir ne tikai interesantas, bet arī palīdz lasītājiem paplašināt savas domāšanas robežas. Lūgums nekautrēties un aktīvāk uzdot jautājumus par digitālo vidi un sabiedrības transformāciju digitālajā laikmetā. Kopā pētīsim un attīstīsim jaunas ar kiberpsiholoģiju saistītas idejas!
Šajā rakstā mēs atbildēsim uz kāda mūsu lasītāja jautājumu, mēģināsim izprast problemātiku un novērtēt to kategorijās “normāli” vai “nenormāli”.
Īss situācijas apraksts:
Populārajā tērzēšanas platformā Discord ir izveidots serveris tiešsaistes lomu spēles EpicMafia cienītājiem, lai popularizētu jauno spēles mājaslapu un atjaunotu bijušo kopienu. Šīs spēles aizsākumi ir meklējami jau tālajā 1986.gadā kā ballīšu spēle “Mafija” jeb “Vilkatis”. Tā ir sociālās dedukcijas spēle grupā, kurā daļa spēlētāju ir “pilsētnieki”, otra daļa ir ļaundari, kuri savā starpā sacenšas par uzvaru. Mūsdienās tas pats spēles princips tika saglabāts, lai to spēlētu tiešsaistē čata veidā, kurā diezgan brīvi varēja piedalīties ļoti dažādi cilvēki.
Problēma: Discord platformā ir izveidots spēles EpicMafia serveris ar vairākām čatu istabām jeb kanāliem, kuros spēlētāji var savā starpā sazināties un apmainīties ar informāciju. Šajā gadījumā čata istabas var brīvi izmantot jebkurš servera lietotājs. Servera īpašnieks var veidot čata istabas par jebkādam tēmām, arī ar spēli nesaistītām.
Lasītājs raksta: “…viena no pirmajām tēmām, kas lec acīs, ir nosaukta par “mental health” (psihiskā veselība)…. Dažādi cilvēki ir sarakstījusi par savām psiholoģiska rakstura problēmām, gan reālām, gan izdomātām. Daži sniedz komentārus, gan kompetenti, gan nekompetenti….”
Lasītājam radās trīs jautājumi:
- Vai šāda informācijas apmaiņa ir normāla?
- Vai šāda čata esamība nekaitē kopienas tēlam?
- Vai šāda čata esamība nerada briesmas kopienas locekļiem?
Mūsu atbilde uz jautājumu Nr.1 │VAI ŠĀDA INFORMĀCIJAS APMAIŅA IR NORMĀLA?
Publiski apspriest savas psihiskās veselības grūtības un veidot par to čata istabas ir normāli. Tūliņ paanalizēsim, kāpēc tā domājam.
No psiholoģiskās puses raugoties, cilvēkam nav svarīgi, vai aprakstītās psiholoģiskās problēmas ir izdomātas (viņa iztēles produkts) vai īstas (ir objektīvas sekas). Lielai daļai cilvēku, kuri stāsta/raksta par savām problēmām, ir nepieciešams, lai viņus kāds uzklausa, saprot vai vienkārši pievērš uzmanību, viņiem bieži vien nemaz nav vajadzīgi kompetenti ieteikumi un risinājums problēmai.
Pastāv liela iespēja, ka lietotājs, kurš ir izvēlējies rakstīt par savām problēmām, izmanto citus, lai ar iekšējas runas palīdzību:
- Noformulētu pats savu problēmu;
- Izprastu tās ietekmi uz personīgo dzīvi;
- Atklātu problēmas izcelsmi;
- Izveidotu attieksmi par turpmāko rīcību (mazsvarīga problēma, kuru nav nepaciešams risināt vai svarīga problēma, kuru ir nepieciešams risināt).
Tāds pašpalīdzības process notiek informācijas apmaiņas rezultātā čata istabā.
Kad tāda informācijas apmaiņa var būt kaitīga?
- Tad, kad lietotājs mēģina inficēt citus ar savu problēmu – uzspiest citam, ka tā ir viņa problēma vai šī problēma skar visus.
- Tad, kad lietotājs piedāvā vai viņam tiek piedāvāti risinājumi, kas nes iznīcību – kaitē citam (piemēram, veikt vardarbības aktu) vai kaitē sev (piemēram, veikt paškaitējumu).
Lietotājs šādā veidā var mēģināt izmantot citu lietotāju uzticību, kuri dalās un atklāj savas problēmas, lai turpmāk ar viņiem manipulētu savtīgos nolūkos.
Mūsu atbilde uz jautājumu Nr.2 │VAI ŠĀDA ČATA ESAMĪBA NEKAITĒ KOPIENAS TĒLAM?
Runājot par kaitniecību kopienas tēlam: Jā, tas varētu kaitēt un nē, tas varētu arī nekaitēt. To ir grūti pateikt un izvērtēt no malas, neredzot saturu, kas čatā tiek apspriests. Domājams par to var jautāt pašiem kopienas locekļiem. Par publisko tēlu atbild gan kopienas locekļi, gan EpicMafia servera īpašnieks un spēles īpašnieks. Ja līdz šim nekas nav darīts, lai ierobežotu vai pārtrauktu šīs čata istabas darbību, tad var diezgan droši apgalvot, ka, viņuprāt, tas nekaitē viņu tēlam vai viņiem tas neinteresē. Tātad pašiem kopienas locekļiem ir iespēja veidot savus noteikumus, izvirzīt savus principus un stingri pie tiem pieturēties.
Protams, jāpiemin, ka jaunu procesu ieviešana noteikti pārveido kopienas tēlu.
Tas nozīmē:
- Persona, kura ieviesa šo procesu, tiecas pēc kāda mērķa;
- Kopienas locekļiem jāmainās līdzi tēlam vai jāatstāj šo kopienu.
Ja reiz mūsu lasītāju tomēr šāda čata esamība uztrauc, tad, iespējams pretestību izraisa: nezināmais, nespēja pielāgoties vai viņš vairs nejūtas kā daļa no kopienas.
Kopumā šāda čata esamība signalizētu par kopienas tēlu to, ka tā ir atvērta tematiem par psihisko veselibu un tā var vairot stiprāku pieņemšanu un atbalstu starp kopienas locekļiem.
Mūsu atbilde uz jautājumu Nr.3 │VAI ŠĀDA ČATA ESAMĪBA NERADA BRIESMAS KOPIENAS LOCEKĻIEM?
Vēlme saņemt konkrētas emocijas ir viens no svarīgiem iemesliem, kādēļ spēlētāji apvienojas kopienās. Vēlme justies piederīgam, azarts, izklaide, vēlme just atbalstu, saņemt informāciju, palīdzība u.c. – šīs visas vajadzības var apmierināt, uzturoties kopienās un sazinoties ar citiem lietotājiem. Jo vairāk kopienas administratori un/ vai moderatori ļaus lietotājiem tērzēt par to, ko viņi grib, jo vairāk apvienosies un saliedēsies kopienas lietotāji. Sevišķi neērtu tēmu kā psihiskā veselība, apspriešana, var raisīt adrenalīnu, jo tā var šķist aizliegta, sensitīva un tml. Cilvēki var ātri gūt sajūtu, ka ir sadzirdēti, ka viņi ir noderīgi un var palīdzēt citiem.
Tomēr fakts, ka šāds čats ir aktīvs, parāda to, ka pietiekami daudziem šī servera lietotājiem tas apzināti vai neapzināti ir aktuāls temats.
Kādos gadījumos šāds čats var būt kaitējošs?
1. Pakalpojuma noteikumu un ierobežojumu neievērošana
Tāpat kā jebkurā kopienā, arī digitālā kopienā ir jābūt saviem nosacījumiem un noteikumiem. Aplūkojot Discord pakalpojumu sniegšanas noteikumus, var redzēt, ka Discord platformā, tāpat kā citās publiski pieejamās, sociālās platformās, nevienam nav pienākuma pievienot savu saturu. Ja Tu pats esi izvēlējies pievienot saturu (čatot, dalīties ar bildēm un tml.), Tu pats atbildi par tā likumisko pusi un savām tiesībām to darīt. Discord neuzņemas atbildību par Tavu saturu, un nav atbildīgs par to, ka citi izmanto Tavu saturu. Discord ir definējis trīs galvenos ierobežojumus savam pakalpojumam:
- Neizmantot pakalpojumus, lai nodarītu kaitējumu sev vai citiem. Cita starpā tas ietver mēģinājumus piekļūt cita lietotāja kontam, uzmākšanās, iebiedēšana, surogātpasta sūtīšana, automātiskā ziņojumapmaiņa vai zvanīšana.
- Neizmantot pakalpojumus, lai nodarītu kaitējumu Discord.
- Neizmantot pakalpojumus, lai darītu kaut ko citu, kas ir nelikumīgs. Tas ietver pakalpojumu izmantošanu, lai izdarītu noziegumu vai pārkāptu jebkuras personas intelektuālā īpašuma tiesības.
Tātad katrs pats čatu istabu lietotājs atbild par to, lai viņa saturs nepārkāpj noteikumus un tiek iedrošināts ziņot par saturu, kas, viņaprāt, pārkāpj kādu no Discord politikām.
2. Nepietiekama kontrole un uzraudzība
Lai nodrošinātu noteikumu ievērošanu, gandrīz katrai digitālajai platformai ir administratori un/ vai satura moderatori, kuriem ir tiesības veikt izmaiņas platformas nosacījumos, bloķēt lietotājus vai noņemt saturu. Discordā katrs lietotājs var veidot savu serveri un čata istabas. Servera īpašniekam nav pienākums uzraudzīt saturu čata istabās. Kā jau redzējām iepriekšēja punktā, tā ir katra paša lietotāja atbildība par saturu, kādu viņš publicē un lieto, kā arī ziņot par potenciālajiem pārkāpumiem. EpicMafia servera īpašnieks tātad bija izveidojis istabu “Mentālā veselība” un uzskatīja, ka tā nav jāuzrauga un bija atstājis to pašplūsmā. Otrs variants, cilvēks, kuram tika deliģēts pienākums uzraudzīt, to nedarīja vispār vai darīja to nepietiekami. Trešajā variantā, neviens no iesaistītajām personām nesaskatīja pārkāpjošu uzvedību šajā čata istabā. No tā izriet, ka katras čata istabas saturs un atmosfēra ir atkarīga no pašiem lietotājiem. Lietotājiem ir tiesības apspriest SAVAS psihiskās problēmas jebkur, kur viņi to vēlas. Gluži tāpat kā dzīvē, mums pašiem ir iespēja izvēlēties, kādas iestādes apmeklēsim, ar kādiem cilvēkiem sarunāsimies, kādu saturu lasīsim un kādus viedokļus ņemsim vērā.
Jāsaka gan, ka viens no iemesliem, kāpēc tieši kopienas izveides vajadzībām bieži vien tiek izvēlēta Discord platforma, ir zemais uzraudzības līmenis, nosacītā brīvība satura publicēšanā. Līdz ar to, ja reiz tika pieņemts lēmums veidot EpicMafia serveri Discord platformā, tad tā īpašnieks zināja, ko tas nozīmētu viņa kopienai un uzņēmās risku, ko nosacīta brīvība var sniegt vai atņemt kopienai.
Apkopojot visu iepriekš minēto, mūsu atbilde ir: Jā, tādas čata istabas izveide un pastāvēšana ir normāla, bet, lai samazinātu kaitnieciskas ietekmes riskus, ir nepieciešams ievērot augstāk izvirzītos nosacījumus. Šāda čata esamība izraisa tikpat daudz briesmas citiem, kā jebkurš čats, kurš netiek kontrolēts un uzraudzīts.
Atbildot uz mūsu lasītāja jautājumiem, mēs vēlamies uzdot jautājumu personīgi no sevis │ KO DARĪT, JA ŠĀDA ČATA ESAMĪBA APMIERINA KOPIENU, BET NE MANI?
Ar šo jautājumu mēs vēlamies aktualizēt vienu tēmu, proti, cilvēka lomas. Mūsu lasītājs, kurš spēlē EpicMafia spēli, šajā procesā pilda divas lomas: kopienas loceklis un spēles spēlētājs.
Jūs, lasītāji, droši vien jau esiet sapratuši, ka visi lasītāja uzdotie jautājumi un saņemtās atbildes attiecas uz viņa personīgo eksistenci Discord kopienā, nevis uz viņa spēlētāja lomu. Tāpēc, ja pēkšņi mūsu lasītājs izvēlēsies neturpināt būt daļa no Discord EpicMafia kopienas, tad varbūt ir vērts atcerēties, ko viņam nozīmē būt par EpicMafia spēlētāju un kāpēc viņš to spēlē.
Ja šo rakstu lasa servera īpašnieki vai administratori, tad no mūsu puses padoms ir atcerēties par procesu konsekvenci. Piemēram, šajā situācijā spēle EpicMafia ir psiholoģiska rakstura spēle, kā arī tēmas čatā ir psiholoģiska rakstura. No tā izriet, ka viens process papildina otru. Bet, ja čats būtu par kartupeļu stādīšanu, tad tas noteikti veidotu disonansi procesu mijiedarbībā.
Paldies, Jūsu Kiberprāts