Ideāla vīrieša tēls

Lielākā daļa cilvēku jau gadu strādā, kā arī izklaidējas un atpūšas no mājām, tomēr, meklējumus pēc otras pusītes tas nav apturējis. Kā ziņo žurnāls Fortune, centieni iepazīties ar pretējo dzimumu internetā un dažādās aplikācijās pandēmijas laikā ir palielinājušies. Ideālā vīrieša meklēšana ir viena no senākajām un apspriestākajām tēmām sieviešu vidū, bet neatkarīgi no tā, problēma atrast īsto vīrieti joprojām ir aktuāla. Attiecības, randiņi un īstā un vienīgā meklējumi ir bijuši sarežģīti pat pirms pandēmijas. No vienas puses šķiet, digitālajā laikmetā šī problēma varētu atrisināties, jo pastāv lielāka piekļuve informācijai par šo tēmu, tomēr diskutējot ar sievietēm, vēl joprojām bieži nākas dzirdēt, ka grūti atrast piemērotu vīrieti, saka Latvijas Kiberpsiholoģijas asociācijas valdes loceklis Valērijs Dombrovskis, uzsverot, ka grūtības rada pats meklēšanas process – kur to darīt un kā.

Vispirms, būtu svarīgi saprast, kur slēpjas problēma. Kāpēc būtu jārunā par īstā un ideālā vīrieša meklējumiem?
Parasti šī tēma ir aktuāla sievietēm, kuras vēlas būt laimīgas un plāno veidot attiecības, un vīriešiem manipulatoriem, kuri vēlas izmantot sieviešu vājumu, radot nepatiesu priekšstatu par sevi. Līdz ar plašākām iespējām iepazīties internetā, šie riski saasinās. Vēl, būtisks aspekts – informāciju par to, kā atrast un atpazīt ideālo vīrieti, parasti var atrast sieviešu blogos, žurnālos, forumos un grāmatās. Uz jautājumu: “Kāds ir ideāls vīrietis?” pārsvarā atbild sievietes. Vīriešiem šādu jautājumu uzdod reti. Un – ja uzdod, tad atbildes parasti nesniedz informāciju, kā tieši atrast vai izvēlēties no visiem vīriešiem ideālo. Lai saņemtu atbildi, ir vērts rūpīgāk iedziļināties problēmas rašanās cēloņos, lai beidzot izprastu tās būtību.

Vai varam teikt, ka pastāv ideāli vīrieši?
Noteikti jā! Viņu ir vēl vairāk, nekā spējam iedomāties.

Tad kāpēc lielai daļai sieviešu joprojām ir milzīga problēma atrast savu ideālo vīrieti?

Nozīmīga problēmas daļa slēpjas stereotipiskā ideāla vīrieša tēlā, kuru sievietes rada un nodod no paaudzes paaudzē. Pārsvarā sievietes potenciālo partneri salīdzina ar paaudzēs iesakņojušos ideāla vīrieša tēlu, un tam parasti ir divi rezultāti: ja ideālais tēls mazliet saskan ar sievietes gaidām, tad noteikti jāsamierinās ar pārējiem trūkumiem vai – ja nemaz nesaskan, tad jāatsakās pavisam.

Tādā gadījumā, vai sievietēm vajadzētu pazemināt prasības vai pat atteikties no ideālā vīrieša meklējumiem?

Nē, sievietēm būtu nepieciešams izprast savas vēlmes. Ideāls vīrietis katrai sievietei ir atšķirīgs. Sieviete nemeklē vīrieti visām sievietēm, bet gan piemērotu sev.

Kas padara vīrieti ideālu sievietes acīs?

Nozīmīgi raksturojumi, kurus katra sieviete piešķir savam ideālā vīrieša tēlam.

Tas būtu: izskatīgs, gudrs, spēcīgs, drosmīgs…?

Kaut kas līdzīgs… Paskaidrošu mazliet sīkāk. Ja jūs esat izlasījušas forumā vai apspriedušas ar draudzenēm tēmu: “Kādām īpašībām jāpiemīt ideālam vīrietim?”, tad šādu sarunu un materiālu lasīšanas rezultātā vienmēr tiek saņemts ideālu raksturojumu kopumu, piemēram: spēcīgs, vīrišķīgs, izskatīgs, gādīgs, bagāts, gudrs, laipns, drosmīgs utt. Interesants izteiciens, kuru dzirdēju no kādas sievietes: “Vismaz veselīgs …”. Skatoties uz šādu īpašību sarakstu, veidojas priekštats nevis par ideālu vīrieti, bet par kaut kādu pārcilvēku, robotu, “supermenu”. Tagad es Tev uzdošu jautājumu: “Vai pastāv tādi pārcilvēki?”

Nē.

Pareizi, šādi pārcilvēki eksistē tikai fantastikas filmās. Bet kas būtu, ja mēs paņemtu visus ideālos raksturojumus un tos pārfrāzētu jeb citiem vārdiem – pārkodētu? Vai mēs iegūsim reālu cilvēku? Es tagad pārfrāzēšu šīs īpašības, un Tu no savas puses, padomāsi un pateiksi, vai Tev apkārt ir reāli vīrieši, kuriem piemīt šādas īpašības.

Piekrītu, tas ir ļoti interesanti, sāc!

Labi, sākam pārkodēšanu:

  • spēcīgs – vajadzības gadījumā spēj uzņemties atbildību;
  • vīrišķīgs – kad nepieciešams, spēj kontrolēt sevi un savas vēlmes;
  • izskatīgs – piemīt savs stils; rūpējas par izskatu, ievēro higiēnu;
  • gādīgs – spēj aprunāties, ja man ir tāda vajadzība; spēj paklusēt, ja es paceļu balsi (kad man sāp);
  • bagāts – neslēpj savus ienākumus un uztic man atbildību par tēriņiem;
  • gudrs – sadzird to, ko es saku; palīdz, kad nepieciešams; saskaņo savu rīcību ar mani;
  • laipns – saprot, kas man vajadzīgs; prot piedot;
  • drosmīgs – rīkojas, balstoties uz filozofiju “aizsargāt ģimenes intereses”.

Vai tev apkārt ir vīrieši ar tieši šādām īpašībām?

Jā. Vai es pareizi saprotu, ka zem katras ideālās īpašības ir cilvēciski raksturojumi, kas ir individuāli katram no mums?

Tieši tā. Ir jāsaprot, ko man personīgi nozīmē šie vārdi “gudrs, bagāts, izskatīgs utt.”, jo katrai sievietei tie var nozīmēt kaut ko citu. Kā arī ir jāatrod sev vissvarīgākās, visspilgtākās, nozīmīgākās īpašības jeb raksturojumi, lai nebūtiskākās uz to fona nobāl. To var nodēvēt par Tava ideālā vīrieša tēla sākotni jeb dzimšanu.

Un kā tad izveidot sev pareizo ideālā vīrieša tēlu?

Labs jautājums. Tēlu kodēšanas un pārkodēšanas process detalizēti ir aprakstīts mūsu grāmatā, kas šobrīd ir tapšanas procesā, bet es mēģināšu tev īsi pastāstīt.

Satiekot jaunu cilvēku, mēs izveidojam priekšstatu par viņu. Katra izveidotā priekšstata jeb tēla pamatā ir vismaz 3 nozīmīgi raksturojumi. Laika gaitā, esot attiecībās mēs “padziļinām” tēlu līdz, apmēram, 7 nozīmīgiem raksturojumiem. Tas nozīmē, ka mēs atklājam vēl 4 nozīmīgus raksturojumus par iepazīto cilvēku. Pārsvarā brīdī, kad atklājam papildus raksturojumus, rodas vilšanās, jo visbiežāk, iepazīstot kādu tuvāk, atklājas arī viņa ēnas puses. Lai, iepazīstoties ar jaunu cilvēku, pasargātu sevi no vilšanās – pirmajam priekštatam būtu jābalstās mums patīkamās un nozīmīgās kvalitātēs. Šīm kvalitātēm jābūt tik spēcīgām un mums nozīmīgām, lai iepazīstot cilvēka ēnas puses, mums nerastos vēlme šķirties no šī cilvēka.

To var panāk ar šādām darbībām:

1. sevis, savu vajadzību analīze;
2. pamatojoties uz veikto analīzi, izvēlēties trīs īpašības no ideālā vīrieša īpašību saraksta;
3. izprast, ko man nozīmē šīs trīs īpašības;
4. meklēt partneri, balstoties uz savu personīgo nozīmi, nevis vispārpieņemto ideālā vīrieša tēlu.

Piemēram, es gribu gudru, izskatīgu un bagātu vīrieti. Šādas īpašības man ir vissvarīgākās.
Ar gudru, es saprotu – ir pietiekoši daudz kompetences, lai var vadīt sarunu, no kuras var gūt patīkamas emocijas un jaunas zināšanas. Saprot, kad vajag uzturēt sarunu, klusēt un ļaut man justies sadzirdētai, pieņemtai un atbalstītai. Ar izskatīgs, es saprotu – viņa stāja pauž pārliecību pār sevi, tāpēc es viņu iekāroju un gribu ar viņu nodarboties ar seksu. Visbeidzot ar bagāts, es saprotu – strādā vai ir pašpietiekama persona, kas izprot naudas vērtību, zina, kā apieties ar naudas plūstu, kur / kā to gūt un veikt ieguldījumus. Pietiek nauda, lai apmierinātu savas vajadzības, un papildus tērē naudu manām iegribām un vajadzībām. Ņemot vērā iepriekš minēto, vīriešu meklējumos man jābalstās tieši uz šīm lietām, nevis izfantazētu, no draudzenēm, mammas vai sociāliem tīkliem aizgūtu vīrieša tēlu.

Ļoti interesanti. Ko darīt, ja tik un tā neizdodas atrast īsto partneri?

Tad rodas jautājums, vai cilvēks vispār ir gatavs atteikties vai vismaz pārdomāt savu priekšstatu par to, kas ir ideāls un kas nav, un pats uzņemas atbildību par sava potenciālā partnera izvēli, balstoties savās vajadzībās, nevis senā, pūrā ieliktu priekšstatu mantojumā.

Paldies tev un noslēgumam pēdējais jautājums: “Kā atpazīt vīrieti manipulatoru, kurš izmanto ideāla vīrieša tēlu?”

Manipulatoru parasti ir ļoti grūti atpazīt. Tomēr pat šķietami apmierinošās attiecībās Jūs intuitīvi varēsiet sajust, ka kaut kas nav kārtībā. Saskarsmē ar manipulatoriem visbiezāk rodas pretrunīga sajūta attiecībā pret sevi un/ vai otru, iespējams, parādās nepamatota vainas sajūta, un cilvēks var sākt sevi apšaubīt, piemēram: “Vai ar mani viss ir kārtībā?” un tml.
Parasti cilvēka patiesā daba tiek atklāta situācijās, kad viņš jūtas pilnībā atslābināts vai ir lielā spriedzē. Piemēram, jūs vienmēr variet izvērtēt partnera uzvedību situācijās, kad viņš atrodas starp draugiem, reibumā vai kaut kādā kritiskā situācijā. Ja jums šķiet, ka viņa uzvedībā kaut kas nav kārtībā, rūpīgi izanalizējiet pašu situāciju, jūsu reakciju un partnera uzvedību, un pieņemiet lēmumu, vai tas jums ir pieņemami vai nē.

Ja jums ir jautājumi par individuālo gadījumu un ir nepieciešama palīdzība sava ideāla vīrieša tēla izpratnē, izvēlē un meklējumos, mēs vienmēr esam gatavi sniegt konsultāciju. Rakstiet un uzdodiet jautājumus KiberPrāts.

Sazinies ar mums